laluce
12 فروردین 1402 - 15:16

وزیر دفاع آلمان: جبران کمبود تجهیزات ارتش آلمان در این دهه ممکن نیست

وزیر دفاع آلمان با تاکید بر اینکه می خواهد بودجه دفاعی را تا پایان این دوره قانونگذاری به ۲ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهد، در عین حال جبران کمبود تجهیزات ارتش آلمان را در این دهه ممکن ندانست.

به گزارش گروه بین لملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، وزیر دفاع فدرال آلمان می خواهد بودجه دفاعی را تا پایان دوره قانونگذاری به دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و هیچ جایگزینی برای آن نمی بیند.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع فدرال آلمان اعلام کرد که می خواهد بودجه دفاعی را تا سال 2025 به دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهد. پیستوریوس در گفتگویی با روزنامه "دی ولت" گفت: تا پایان این دوره قانونگذاری، او تمایل دارد بودجه دفاعی افزایش یافته ای را ایجاد کند که هدف دو درصدی ناتو را تضمین کند. وی افزود: تا آن زمان اولویت اصلی ما این است که در زمینه تهیه سلاح و مهمات نیز وارد دوره جدیدی شویم.

وی تاکید کرد که او همچنین این را دوست ندارد که میلیاردها دلار را برای سیستم های تسلیحاتی یکی پس از دیگری خرج کنیم. وی در عین حال گفت: اما من بر این عقیده ام که هیچ جایگزینی وجود ندارد.

بر اساس اطلاعات ناتو، هزینه های دفاعی آلمان در سال گذشته کمتر از 1.5 درصد از تولید اقتصادی را تشکیل می داد. طبق مطالعه موسسه اقتصادی آلمان، این کشور احتمالا تا سال های 2024 و 2025 به هدف دو درصدی نخواهد رسید. بر این اساس از سال 2026، اگر بودجه دفاعی عادی سالانه حداقل 5 درصد افزایش پیدا نکند، آلمان احتمالاً دوباره در این زمینه زیر دو درصد خواهد رفت.

پیستوریوس با این همه انتظار ندارد بتواند کمبود تجهیزات ارتش آلمان را در این دهه جبران کند. او به روزنامه دی ولت گفت: همه ما می دانیم که شکاف های موجود تا سال 2030 نمی توانند به طور کامل بسته شوند. پیستوریوس از صنایع تسلیحاتی خواست تا ظرفیت های تولید خود را افزایش دهند. وی همچنین گفت: اگر من مدیر عامل شرکتی بودم که تسلیحات تولید می‌کرد، اکنون همه اهرم ها را به حرکت در می آوردم.

وی با توجه به جنگ اوکراین، تغییر اقتصاد به شرایط جنگی را رد کرده و گفت: اقتصاد جنگی به این معنی است که ما کل اقتصاد را طوری سازماندهی می کنیم که گویی آلمان یک طرف جنگ است. اما ما دراین شرایط نیستیم و به همین دلیل است که این موضوع قابل بحث نیست.

پیستوریوس همچنین از تغییرات پرسنلی و ساختاری بیشتر در وزارت دفاع خبر داد. او گفت اگرچه تیم او بزرگتر نمی شود، اما احتمالاً همچنان تغییر خواهد کرد. این مقام آلمانی اخیرا تغییراتی را در پرسنل دفاعی ایجاد کرده است.

گزارش های منتشر شده در رسانه های آلمانی نشان می دهد که ارتش آلمان این روزها شرایط خوبی ندارد و با کمبود پرسنل و تجهیزات دست و پنجه نرم می کند.

یک رسانه آلمانی با استناد به اطلاعات وزارت دفاع آلمان از تداوم روند کوچک تر شدن ارتش آلمان برای دومین سال متوالی و بالاتر بودن تعداد خروجی ها از ارتش نسبت به سربازان ورودی خبر داد.

با شروع جنگ اوکراین وضعیت اسفبار ارتش آلمان نمود بیشتری پیدا کرده است. چندی پیش بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان گفت که ارتش این کشور آماده دفاع از کشور در برابر تهاجم نظامی نیست.

این مقام آلمانی اظهار داشت: ما هیچ نیروی مسلحی نداریم که بتواند از کشور دفاع کند، یعنی قادر به دفاع در مقابل یک جنگ تهاجمی باشد که وحشیانه به راه انداخته شده است.

وزیر دفاع آلمان گفت: بوندس‌ور (نیروهای مسلح آلمان) بعد از دهه‌ها بی‌توجهیِ دولت فدرال نیرو و تجهیزات کافی ندارد. پیستوریوس افزود آلمان باید سرمایه‌گذاری بیشتری در ارتش خود داشته باشد تا در استانداردهای ناتو قرار بگیرد.

سرهنگ آندره ووستنر، رئیس انجمن نیروهای مسلح آلمان از دیگر مقامات نظامی این کشور هم چندی پیش درباره کمبود آمادگی رزمی ارتش آلمان اظهارنظر کرد. وی گفت که از حدود 300 تانک «لئوپارد 2» موجود، در حال حاضر تنها 30 درصد آن‌ها قابل استفاده است.

به رغم این ارزیابی‌ها، آلمان حمایت نظامی گسترده از اوکراین در جنگ با روسیه ارائه می‌کند که گاهی اوقات به قیمت توانایی‌های دفاعی خود تمام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1121281